Czym jest grawer? Najważniejsze informacje o grawerze

Grawer — co to? Definicja graweru

Grawer – (znany również jako: grawerunek, wyrycie napisów czy wypalenie napisów) to trwałe wypalenie w powierzchni przedmiotu dowolnego obrazka, sentencji, motywu graficznego. Wcześniej wykonywany ręcznie, potem dłutem mechanicznym, aż do czasu pojawienia się laserów – maszyn wykonujących precyzyjny i bardzo dokładny grawer laserowy. Od tego czasu seryjność wykonywania graweru stała się normą, a sam grawer używany jest nie tylko do ozdób, ale i wykonania seryjnych grawerów np. na tabliczkach znamionowych, numeracji, grawerowania logotypu. 

Grawerunek jest zaskakująco starą sztuką zdobniczą. Kojarzymy go głównie z napisami wykonywanymi w wyrobach złotniczych, a w przeszłości na przykład z ozdabianiem zbroi czy głowni mieczy. Grawer jest wykorzystywany jako trwała metoda znakowania różnego rodzaju przedmiotów. Warto pamiętać o tym, że grawerowanie dotyczy różnych powierzchni płaskich, nie tylko metalowych. Grawer można wykonać na szkle, kamieniach, polimerach, muszlach, drewnie i skórze oraz plastiku, gumie, a nawet papierze.

Na czym można wykonać grawer:

Czym tak naprawdę jest grawer? Gdzie można go wykonać?

Grawerowanie kreatywne to wykonywanie wyżłobień o różnych głębokościach, na różnych powierzchniach dzięki laserom lub innym urządzeniom manualnym np. dłutach czy frezarkach. W ten sposób można stworzyć rozmaite wzory, napisy i zdobienia. Dla nas i większości osób grawerunek jest nie tylko napisem, lecz wieczną pamiątką odzwierciedlającą uczucia i emocje na kawałku materiału . Miejscem, gdzie powstaje gotowy produkt z grawerem jest pracownia grawerska wyposażona w najlepszej jakości sprzęt laserowy. Poniżej zamieszczamy wideo, w którym pokazujemy możliwość grawerunku na różnych powierzchniach.

Co jest potrzebne do grawerowania?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy do wykonania grawerunku potrzebne będą dwie rzeczy. Laser bądź inne urządzenie zdolne wykonać zdobienie oraz przedmiot, na którym grawer ma być wykonany. W naszej pracowni grawerskiej korzystamy z dwóch maszyn. Pierwsza z nich to laser opierający swoją pracę na dwutlenku węgla o niewielkiej i średniej mocy. Świetnie sprawdza się podczas wykonywania grawerunków na materiałach miękkich takich jak drewno, skóra, kamień czy marmur. Druga maszyna z kolei to mocny laser światłowodowy, na którym obrabiane są materiały ciężkie np. stal, mosiądz, złoto czy srebro.

 

Przebieg grawerowania krok po kroku

Grawerowanie laserowe porównywane jest do procesu drukowania. Na początku, po wstępnych ustaleniach i poradach z naszej strony w programie graficznym powstaje projekt graweru. Następnie za pomocą odpowiedniego sterownika przesyła się go z komputera do lasera. W dalszej kolejności operator lasera wkłada przedmiot na obszar roboczy i dostosowuje wysokość wiązki do wysokości przedmiotu. Następnie musi zatwierdzić ustawienia i wtedy rozpoczyna się proces grawerowania. Jest to metoda bezdotykowa – całą pracę po wprowadzeniu odpowiednich danych wykonuje wiązka lasera, która pod kątem prostym obrabia wybraną powierzchnię. Laser porusza się po szynach umieszczonych na dwóch osiach. Przedmiot nie musi być mocowany. Podczas obróbki nie ma możliwości, by się poruszył. Pod wpływem wiązki lasera materiał silnie się nagrzewa, co prowadzi do jego nadpalenia, a w następstwie stworzenia wzoru zgodnego z wcześniej ustalonym projektem.

Grawer wykonywany na zapalniczce.

Grawer – ile czasu jest potrzebne na jego wykonanie?

Odpowiedź brzmi: to zależy. W ciągu kilku minut jesteśmy w stanie wykonać klasyczny grawerunek na miękkim materiale. W zależności oczywiście jak dużą powierzchnię produktu trzeba będzie wygrawerować. Decyduje za to szybkość oraz moc wiązki lasera. Ułatwiając wyszukiwanie spośród kilkuset rodzajów czcionek prezentujemy kilka z nich, najczęściej wybieranych przez naszych klientów – Czcionki do Grawerowania. Grawerunek można wykonać nawet w 5 minut, jednak niektóre projekty wymagają poświęcenia nawet kilku godzin.

Zwykłe prezenty czy upominki wzbogacone w grawerunek nabierają dodatkowej wartości estetycznej. Aby dowiedzieć się więcej o procesie grawerowania zachęcamy do odwiedzenia naszych kanałów Social Media.

Facebook Zagrawerowani

 

 

Podobne wpisy