Grawer na drewnie

Grawerowanie na drewnie — co to? 

Grawerowanie laserowe umożliwia tworzenie wzorów i tekstów niemal w każdym materiale. Metoda znakowania grawerem laserowym jest bardzo popularna. Za jej sprawą przedmiotem z grawerem może stać się prawie wszystko. Grawerunek w drewnie daje jednak wyjątkowy efekt wizualny — wykorzystuje piękno naturalnego koloru oraz ukazuje prawdziwy potencjał tego materiału. Na różnych rodzajach drewna grawer wygląda nieco inaczej. Każde drewno ma odmienną strukturę, specyficzny odcień oraz swoją twardość, co wpływa na efekt końcowy grawerowania. W naszej pracowni jesteśmy w stanie wykonać grawer na każdym gatunku drewna o zróżnicowanej fakturze.

Na jakim drewnie można grawerować? Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc grawerować na drewnie?

Jeśli chodzi o gatunek drewna, nie ma określonych, specjalnie wyselekcjonowanych rodzajów drewna, które mogą zostać poddane obróbce grawerskiej. Grawerunek można wykonać na każdym dostępnym kawałku drewna zaczynając od deski, płyty drewnianej, sklejki, panelu, drewna przygotowanego pod obróbkę kończąc na korze drzewa. Jedynym wymaganiem, jakie trzeba spełnić, aby móc poddać drewno grawerunkowi w naszej pracowni jest jego wymiar. Wysokość musi wynosić maksymalnie 15 cm, szerokość 60 cm, a długość 30 cm. Wymiary te są niezbędne, aby drewno poddawane obróbce zmieściło się pod wiązkę lasera.

O czym powinieneś wiedzieć grawerując drewno

Nie zaleca się wykonywać grawerunku na powierzchni owalnej. Zawsze poddając obróbce dany przedmiot szukamy powierzchni płaskich, na których łatwo będzie wykonać podany przez klienta wzór. W przypadku drewna szerokość grawerunku 3-3.5 cm są dopuszczalne na powierzchni owalnej. Wynika to ze struktury, którą posiada drewno. Zapoznaj się z naszym video, w którym prezentujemy obróbkę grawerską drewna.

Czy istnieje ryzyko związane z zapaleniem drewna podczas grawerowania laserowego?

Nie ma żadnego ryzyka związanego z podpaleniem drewna przez laser. Odpowiednia moc i dobór właściwego urządzenia są w tej sprawie decydujące. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przegląd i dobór drewna przed poddaniem go obróbce. Wynika to z faktu, że w drewnie znajdować się mogą sęki oraz spróchniałe lub zgniłe fragmenty. Kiedy laser pracuje w takim miejscu, istnieje duże ryzyko, że grawer zapadnie się do środka.

Techniczne informacje o grawerunku na drewnie

  • Kolor grawerunku na drewnie uzależniony jest od parametrów, jakie do programu wprowadzi operator lasera. Doświadczony grawermistrz doskonale potrafi ocenić rodzaj drewna i dobrać do niego odpowiednią moc wiązki lasera, aby uzyskać pożądany przez klienta efekt końcowy. W naszej pracowni grawerskiej klient może wykorzystać wzornik kolorów, który uzyskaliśmy w procesie testów mocy lasera na danym gatunku drewna.
  • Głębokość grawerunku uzależniona jest od wymagań klienta, grubości drewna oraz ilości powtórzeń procesu grawerskiego przez wiązkę lasera. Dla przykładu na cienkiej sklejce napis można wykonać w jednym kroku, natomiast chcąc uzyskać głęboki grawer musimy liczyć się z dużo większą liczbą powtórzeń.

Najciekawsze grawerunki drewniane wykonane przez naszą pracownie

Przez cały okres istnienia naszej pracowni grawerskiej mieliśmy do czynienia z wieloma trudnymi materiałami. Kierujemy się jednak zasadą, że im trudniejszy materiał — tym lepszy efekt grawerunku. Ostatnimi czasy przyszło się nam zmierzyć z prawidłami do butów w ilości kilkuset sztuk. Ich powierzchnia była trudna do obróbki, jednak daliśmy radę i oznakowaliśmy wszystkie. Równie trudnym zadaniem było wykonanie inicjałów na wewnętrznej stronie bransoletki drewnianej, której średnica nie przekraczała prawdopodobnie 3 mm. Było to ciekawe i wymagające zadanie, jednak daliśmy radę, a efekt był oszałamiający. Bardzo ciekawym doświadczeniem było również grawerowanie całej powierzchni drewnianej skrzynki. Wykonaliśmy wewnątrz, a także na obudowie bardzo dużą ilość różnorakich wzorów i napisów.

Grawerunek na drewnie jest specyficzną formą grawerunku. Jest on bardzo prostą, szybką metodą na uwydatnienie wizualne produktów drewnianych i jego pochodnych. Minimalny margines błędu oraz niechcianych uszkodzeń, jak i łatwość naprawy sprawiają, że warto go rozważyć jako główna metoda zdobienia prezentów, upominków czy rzeczy, do których mamy wyjątkowy sentyment. Aby dowiedzieć się więcej o grawerowaniu, nie tylko na drewnie, lecz innych materiałach zachęcamy do odwiedzenia naszego Instagrama, na którym przynajmniej 3 razy w tygodniu pojawiają się nowe posty o produktach, które zostają poddane obróbce grawerskiej. Znaleźć nas można również na TikTok pod Tagiem #Zagrawerowani, naszym Facebooku oraz naszej stronie internetowej.  Prężnie publikujemy wpisy na naszym blogu, do którego odsyłamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat grawerunku i synonimów związanych z tym pojęciem. Sprawdź nasze pozostałe realizacji graweru na drewnie.