Parker – historia marki

Pióra wieczne i długopisy Parker bez wątpienia należą do grupy najczęściej grawerowanych przedmiotów. Nic dziwnego – to prezent z klasą, który może zostać oznaczony w elegancki sposób. W tym samym miejscu, gdzie tworzymy grawery, sprzedajemy też produkty Parker. A jaka jest historia tej znanej na całym świecie marki?

Wszystko zaczęło w amerykańskim stanie Wisconsin w 1863 roku. Wtedy na świat przyszedł George Safford Parker. Po tym, jak skończył edukację, zatrudnił się jako nauczyciel, a z racji niskiej pensji, poszukiwał dodatkowych źródeł dochodu. Dlatego zatrudnił się jako agent w firmie John Holland Gold Pen Company, by sprzedawać pióra swoim uczniom. Młody Parker zauważył w tych piórach dużo niedoskonałości, co skłoniło go do własnej konstrukcji.

W 1889 opatentował swoje pierwsze pióro. Szybko nawiązał kontakty biznesowe. Jednym z nich był W.A. Palmer, który, inwestując część swojego majątku, odkupił od Parkera połowę udziału. I tak rok później powstało Parker Pen Company, późniejszy gigant.

Bez wątpienia przełomem było opatentowanie w 1894 roku systemu Lucky Curve. Dzięki niemu zniknął problem dłoni brudzonych przez tusz.

Parker na linii frontu

Podczas I Wojny Światowej wprowadzono kolejną innowację – pióro Trench Pen, wyposażone w kulki atramentowe, które rozpuszczały się w wodzie, tworząc atrament. Ze względu na ten fakt pióro umożliwiało żołnierzom pisanie listów na linii frontu.

W 1921 roku istotnie powstało produkowane do dzisiaj duże pióro Duofold, synonim jakości i klasy. Wydaje się, że okazało się ono wielkim sukcesem Parkera. Właśnie tego pióra użył Artur Conan Doyle, by napisać słynnego „Sherlocka Holmesa”.

3,5 milionów sprzedanych długopisów marki Parker

Całkowicie odmienny był model Parker 51, który został wydany w 1941 roku, na 51 rocznicę firmy. Smukły, elegancki i z delikatną stalówką. Bardzo szybko zyskał wielką popularność i był jednym z przełomowych modeli marki.

13 lat trzeba było czekać na kolejną nowość od Parkera, ale okazała się ona strzałem w dziesiątkę. W 1954 roku wydany został Jotter, czyli długopis. Ten nowy przyrząd piśmienniczy błyskawicznie zdobył ogromną popularność, z racji możliwości wykonywania szybkich notatek w każdej chwili. Jotter sprzedał się w ilości 3,5 miliona egzemplarzy.

Kolejne innowacje ze strony marki Parker

W 1975 roku zaprezentowano pierwsze pióro kulkowe. Stanowiło ono połączenie elegancji pióra wiecznego oraz wygody długopisu. Z miejsca stało się popularnym przyborem piśmienniczym.

Bez wątpienia jednym z najnowszych i jednocześnie bardzo popularnych modeli był Sonnet, którego sprzedaż rozpoczęła się w 1993 roku. Dziś Sonnet jest jednym z częściej kupowanych modeli Parkera.

Na zakończenie – aby dowiedzieć się więcej o piórach i długopisach Parker, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej sklepu Parker Gdańsk.

Podobne wpisy